Във време на фалшиви новини, пост истина и повсеместна медийна пропаганда е нужно завръщане към корените на тази иначе достойна и жизненоважна за гражданското общество професия – Журналистиката. Нужно е да се разкрият нейните основания и очарования, и то на най-малките – деца, ученици и тийнейджъри – бъдещите автори в медиите, професионални комуникатори, лидери на мнение, модерно казано – предстоящите инфлуенсъри. Освен всичко, над подрастващите тегнат не една или две опасности в необятния свят на Новите медии и Интернет, които трябва да се парират с информираност и смислени алтернативи. Живеем в наистина сложен свят, в който децата и тинейджърите са бомбардирани с абсолютно всичко и за да се ориентират в информационния шум и да отсеят кое е действително ценно и кое не е, е необходимо да изградят в себе си критично мислене.
Тъкмо в това ще се опита да им помогне Курсът по Журналистика и Медийна грамотност. И все пак, обект на разглеждане и творчество няма да бъдат скучноватите и далечни на младежите сфери на политиката, геополитиката и конфликтите в обществото. За сметка на това акцент ще бъдат облагородяващите човешкия дух Изкуство и изобщо Култура – или какво те, учениците, обичат да четат, слушат, гледат и съпреживяват.
Занятията ще се провеждат в атмосфера на диалог и интерактивност. Няма да се снизхождат готови отговори и шаблони на мислене и действие, а ще се задават важни въпроси, като децата, заедно с лектора, ще достигат заедно до работещи решения. Ще има не само суха теория, но и разнообразни практически упражнения. Всичко ще е ориентирано към придобиването на специфични умения, приложими в Професията – подбор на теми от широкия информационен поток, подготовка на сценарий за сюжет, писане на журналистически текст, редакторска работа, репортерска работа на терен, осмисляне на цялостен контекст около сюжета, монтаж и пост продукция.
И все пак, не е задължително в курса да участват тинейджъри, които непременно искат да бъдат и ще станат журналисти. Той е подходящ за практически всички, които желаят да придобият следните (извън строго профилираните в медиен аспект) универсални умения:
– да съставят своя теза; – да отстояват тезата си с аргументи; – да се поставят на мястото на другия, за да преценят добре ситуацията, а и да изградят съпреживяване (емпатия) с него в чисто човешки план; – да взимат под внимание повече от една гледна точка; – да мислят аналитично; – да бъдат креативни; – да работят в екип (редакция); – да подобрят значително дигиталната си култура и грамотност.
Програма
1. Моралът в Медиите. Морален кодекс на българските медии. Международни стандарти. Състояние и предизвикателства пред българската журналистика днес. Защо са нужни способни, образовани и честни млади журналисти? 2. Журналистически жанрове – информационни, публицистични, аналитични, художествени и развлекателни. 3. Журналистическият очерк (фийчър). “Гонзо“ журналистиката. Литературната журналистика. Големите майстори – Хемингуей, Хънтър Томпсън и др. Практическо упражнение – писане на очерк. (Най-добрите текстове, след допълнителна работа и редакция, ще бъдат публикувани в онлайн медии) 4. Радиото. Практическо упражнение. Записване на радио фийчър (очерк), радио анкета, интервю и сюжет за радиотеатър. 5. Телевизията. Сатиричното предаване като перла в телевизионната манифактура . Класически примери: “Монти Пайтън“ и “Улицата“. 6. Телевизионният сценарий. Практическо упражнение – писане на сценарий за телевизионен сюжет. 7. Журналистическото разследване. Гост – Илиян Велков от “Господари на Ефира“ и “Нова Телевизия“. 8. Новите медии в интернет. Блог, влог и подкаст. Явлението “YouTube”. Социалните мрежи като медии.
*Цената на курса е 80 лв на месец. Цената на целия курс е 160 лв.
Ангел Иванов е роден в Габрово през 1988 г. Завършва “Журналистика“ в СУ “Св. Климент Охридски“, където е един от създателите на студентското радио “Реакция“, в което води предаванията “Справедлив взрив“ и “Българи от младо време“. Бил е радио репортер и в предаването “Академия на Неуките“ по БНР (Радио “София”). Сценарист и редактор на различни телевизионни предавания, сред които “Ку-Ку Презареждане” и “Господари на ефира“. В последното прекарва 4 години между 2013 – 2017 г. Съорганизатор, заедно със Сдружението на българските телевизионни сценаристи, на Курс от семинари “Как пишем за ТВ“ (2011). Сценарист на авторския телевизионен късометражен филм “Има ли някой там?“ (2012), посветен на темата за консуматорското общество. Сътрудник на Медийна академия “Българион“ в популяризирането на Магистърска програма “Журналистика, продуцентство и финанси в медиите“ във ВУЗФ (2012). Сценарист на различни обществени и корпоративни събития, сред които: “70 години ЦСКА” (2018, водещ – Ники Кънчев); “75 години УАСГ“ (2017, водеща – Мария Силвестър); “Карнавал на Габрово” 2019. Продуцент, сценарист и копирайтър на рекламни корпоративни видеа за различни компании – продукция, предназначена за дигитален маркетинг (като съдружник в компанията Major Makers). Писал е и пише в немалко печатни и интернет медии, сред които: “Свободен вестник“, списание “Джамборе“, сп. “Мениджър“, Webcafe, Actualno, КлинКлин, портал Православие.бг, Кинематограф.бг и др. Във въпросните е автор на множество очерци (фийчъри), портрети, пътеписи, коментари, анализи, есета, импресии, миниатюри, ревюта и интервюта. В края на 2018 г. от печат излиза първата му книга – сборникът с разкази “Техническа проверка“ (Изд. “Скалино“), който взима най-престижната награда за дебютна литература в България – “Южна пролет“ 2019. Един от текстовете в сборника – “Добрият християнин“ – пък печели първа награда в конкурса за публикуван къс разказ „Рашко Сугарев“ няколко дни по-късно (в края на април). Съвсем наскоро книгата беше номинирана и за Годишните награди на Портал “Култура“ отново в категория “Проза“.