Живеем в наистина сложен свят, в който тинейджърите са бомбардирани с абсолютно всичко и за да се ориентират в информационния шум и да отсеят кое е действително ценно и кое не е, е необходимо да изградят в себе си критично мислене.
Освен всичко, над подрастващите тегнат не една или две опасности в необятния свят на Новите медии и Интернет, които трябва да се парират с информираност и смислени алтернативи.
Затова е нужно във време на фалшиви новини, пост истина и повсеместна медийна пропаганда е нужно завръщане към корените на тази жизненоважна за гражданското общество професия – Журналистиката.
Teen Academy оргнизира курс по “Журналистика и медийна грамотност” за тийнейджъри със следната програма:
– Основи на журналистиката (теория): запознаване, обясняване на различните жанрове и стилове журналистика – Интервю (практика) – Фотография – Fake News – Задача в градска среда по зададена тема (практика) – разделяне на две групи – една културна, една социална и работа по съответните задания – Работа по заданията в залата и превръщането им в материали – Социални медии: facebook, tik-tok, Instagram – Посещение на радио
Курсът се провежда веднъж седмично (събота или неделя) с продължителност 2 месеца. Цената е 90 лв на месец, общо 180 лв за целия курс.
Преподавател: Паулина Гегова е родена през 1988 година в Пловдив. Занимава се с изкуство още от дете. Първият ѝ досег до театралната сцена е в I клас, когато се записва в кръжок по куклен театър. Завършва Френска езикова гимназия „Антоан дю Сент-Екзюпери“, а по-късно и Актьорство за драматичен театър в ПУ „Паисий Хилендарски“. През 2014 година е приета в Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново. През 2015-а се завръща в Пловдив и се отдава на другата си страст – литературата. Прадядо ѝ е родопският писател Янтай Кавалов, а родителите ѝ са бивши преподаватели по Литература. От всички тях е наследила любовта към словото, под всяка една възможна форма. Освен с театрални проекти, се занимава с писане на проза, поезия, драматургия и сценарии. Работи като журналист и редактор. От 2020-а до 2021-а е чат от екипа на литературно издателство „Иви Пет“. Нейни творби са публикувани в онлайн платформите за литература „България без край“, „Самоиздател“ и „PlovdivLit“. Има две реализирани авторски пиеси – „Древногръцки бъркотии“, писана за издание 2020-а на фестивала Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство; „Джиджи и горските животни“, писана за екологичните мероприятия за деца на сдружение „БГ Бъди Активен“. Участва като автор в сборника очерци на Информационен портал за НПО в България „Хроники на доброто“, който е издаден през септември 2021 г., като част от проекта „За гражданите и техните организации“. Редактор и коректор е на туристически паспорт „Паспорт на пътешественика“, финансиран от „Фабрика за идеи“. Носител е на Почетно отличие на конкурса на Български център за нестопанско право – „Граждански будилник“ 2020, в категория „Текст“. Финалист в литературния конкурс за кратък разказ до 100 думи на Онлайн книжарница с кауза „Самоиздател“.
НАГРАДИ: Финалист в конкурса на Dir.bg – Web report за чиста журналистика, в категория „Култура“ за 2020 година Почетно отличие на конкурса на Български център за нестопанско право – „Граждански будилник“ 2020 в категория „Текст“ III-то място в литературния конкурс за кратък разказ до 100 думи на Онлайн книжарница с кауза „Самоиздател“ Награда за кореспондентския проект на НПО портала (Паулина е кореспондент за Южна България) за гражданско участие през 2021 г. на Форум гражданско участие, в категория „Граждански глашатай“